Personel
Öğrenci Sayısı
Öğretmen Sayısı
Ders Sayısı

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

TEKNİK DESTEK

Sisteme giriş yapamıyorum?

Sisteme giriş yapamamanızın birkaç sebebi olabilir.
a) Öğretim giderini ilan edilen tarihe kadar yatırmayan öğrencilerimizin hesabı dondurulur. Bu durumda UZEM Öğrenci İşleri birimi ile iletişime geçmeniz gerekir.
b) Sistemde kayıtlı profil bilgilerinizde eksiklik varsa (adres, telefon, e-posta adresi gibi) öncelikle bu bilgilerin tamamlaması istenir. Eksik olan bu bilgileri doldurmadan dersleri görmeniz mümkün olmayacaktır.
c) Ders seçimi işleminizi yapmış olabilirisiniz fakat danışmanınız ders seçimi işleminizi onaylamamış olabilir. Bu durumda danışman onayını aldıktan sonra gün içerisinde en geç 4 saat içerisinde sisteme giriş yapabilecek ve derslerinizi görebileceksiniz. 
d) Sisteme giriş yapamamanızın bir başka nedeni hatalı kullanıcı adı ya da şifresinden kaynaklanıyor olabilir. Moodle öğrenme yönetim sistemi kullanıcı bilgileri OBS ile entegre edilmiştir. Sistemimize giriş yaparken kullanıcı adı olarak Öğrenci Numaranızı ve şifre olarak OBS"de kullandığınız şifreyi kullanmalısınız.
d) Profil bilgilerinizde herhangi bir problem yoksa ve öğretim giderlerini yatırdığınız halde sisteme giriş yapamıyorsanız UZEM Teknik Destek birimi ile iletişime geçiniz.

Şifremi unuttum ne yapmalıyım (Öğrenciler)?

Moodle öğrenme yönetim sistemi kullanıcı bilgileri Öğrinciişleri Bilgis Sistemi (OBS) ile entegre edilmiştir. Sistemimize giriş yaparken kullanıcı adı olarak Öğrenci Numaranızı ve şifre olarak OBS"de kullandığınız şifreyi kullanmalısınız. OBS şifrenizi hatırlamıyorsanız OBS den yeni bir şifre alabilirsiniz.
* OBS"de tanımlanmamış öğrenciler (İLİTAM Yıllık Programı, Yüksek Lisans özel öğrencileri) 3. maddede belirtildiği şekilde yeni şifre alabilecektir.

Şifremi unuttum ne yapmalıyım (Öğretim Elemanları)?

Şifrenizi unuttuğunuzda belirteceğim adımları takip ederek yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
a) Bunun için kullanıcı giriş ekranında Kullanıcı adı veya şifrenizi mi unuttunuz? bağlantısına tıklayınız.
b) Açılan sayfada Unutulan şifre bölümünde sistemde kayıtlı olan kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi yazıp ve tamam düğmesine tıklayın.
c) Karşınıza şifre değişiminizi onaylamak üzere bir e-posta gönderildiğini belirten mesaj gelecektir.
d) Şimdi e-posta hesabınızı açın.
e) Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim merkezi Şifre değişim onayı konulu mesajı açın.
f) Gelen iletideki bağlantıya tıklaya tıklayarak şifre değişimini onaylayın.
g) Açılan sayfada yeni şifrenizi tanımlayabilirsiniz.

Adres, telefon gibi kişisel bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Kişisel bilgilerinizi sisteme giriş yaptıktan sonra Profil Bilgileri bölümünden görüntüleyebilir ve değiştirebilirsiniz.
a) Sisteme kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın.
b) Ekranın sağ alt ve alt bölümünde adınız ve soyadınız yer almaktadır. Adınızın üzerine tıklayın.
c) Karşınıza gelen ekranda Profil Düzenle sekmesine tıklayıp kişisel bilgilerinizi görüntüleyin.
d) Profil Düzenle ekranında gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra Profil Güncelle düğmesine basıp değişikliklerin kaydedilmesini sağlayın.
e) TC kimlik numaranız, adınız soyadınız, öğrenci numaranız gibi bilgileri değiştirmeniz mümkün değildir. Bu bilgiler hatalı ise düzeltilmesi için UZEM Öğrenci İşleri birimi ile iletişime geçiniz.

Sınav merkezi değişikliğini nasıl yapabilirim?

Sınav merkezi değişikliği sınav tarihlerinden 1 ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Yapılan sınavların sonuçları ilan edildikten sonra sınav merkezi değişikliğine tekrar izin verilmektedir. Yani ara sınav ve yılsonu sınavına farklı merkezlerde katılabilirsiniz. Sınav merkezinizi değiştirmek için
Sisteme giriş yaptıktan sonra Sınav Merkezi bölümünde yer alan Sınav Merkezimi Değiştir bağlantısına tıklayın ve açılan sayfadan sınav merkezinizi seçip Kaydet düğmesine basın. Ana sayfada yer alan Seçili Sınav Merkeziniz bilgisi sayfanın yeniden yüklenmesiyle güncellenecektir. (Ana sayfanın yenilenmesi için F5 tuşuna basın ya da tarayıcınızda yenile komutunu çalıştırın).

Forumlara yazamıyorum?

a) Forumlara yalnızca atanan kullanıcılar mesaj yazabilir. Bir öğrenci Teknik, Öğrenci işleri ve kendi sınıfının bulunduğu foruma mesaj yazabilir. Ancak diğer forumlarda yazılanları okuyabilirsiniz.
b) Eğer yazmanız gereken forumlara mesaj yazamıyorsanız bu forumlara atamanız gerçekleştirilmemiş demektir. Bu durumda Teknik Foruma durumunuzu anlatan mesaj yazınız.

Neden aldığım dersler gözükmüyor?

Sisteme giriş yaptıktan sonra Derslerim listesinde aldığınız dersler yer almaktadır.
a) Derslerin atamaları, Öğrenci İşleri Bilgi Sisteminde(OBS) interkatif kayıt döneminde seçtğiniz derslere göre yapılmaktadır. OBS sisteminde derslerinizi seçtikten sonra öğrenim ücretinizi öğrenci numaranızla Vakıf Bankasına yatırmanız ve OBS"deki ders kaydınızı danışman onayına göndermeniz gerekmektedir. Ders kaydınızn danışmanınız tarafından onaylandıktan sonra dersleriniz Öğretim Yönetimi Sistemine aktarılacaktır.
b) OBS"de dersi aldığınız görülmesine rağmen UZEM Öğrenme Yönetim Sisteminde görülmüyorsa UZEM Teknik Destek Birimi ile iletişime geçiniz.
c) Atandığınız dersler sizin sorun yaşamamanız için çok önemlidir. Ara sınav ve yılsonu sınavlarında aldığınız derslere göre cevap kâğıdınız oluşturulacak, değerlendirilecek ve sınav salonlarına yerleştirileceksiniz. Bu yüzden OBS ve UZEM Öğrenme Yönetim Sistemi kayıtlarındaki ders listenizi kontrol etmelisiniz.

Ders listemde almadığım dersler yer almakta ne yapmalıyım?

OBS sisteminde seçtğiniz dersler ile Öğretim Yönetimi Sistemindeki derslerin aynı olması gerekir. Dersleriniz, OBS sisteminden 2 saat aralığı ile otomatik olarak çekilmektedir. Buna rağmen aldığınız dersler arasında farklılıklar varsa durumun düzeltilmesi için UZEM Teknik Destek Birimi ile iletişime geçiniz.

Derslerin üniteleri gözükmüyor?

a) Ders üniteleri ve diğer öğrenme nesneleri dersin öğretim elemanı tarafından kullanıma açılır. Zamanı geldiği halde bir ders ünitesi açılmamışsa dersin öğretim elemanına bu durumu bildirmeniz gerekir.
b) Ders öğretim elemanlarından hafta hafta ders planını ve dersin işlenişi hakkında bilgi isteyebilirsiniz.
c) Ayrıca dersleri görüntüleyebilmeniz için de Adobe Flash Player uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.

Sanal sınıf ders kaydını izlemede hata mesajı alıyorum?

a) Sanal sınıf kayıtlarını izleme için o sanal sınıfa daha önce giriş yapmanız gerekmektedir. Sanal Sınıfa Katıl düğmesine basarak sanal sınıfa kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.
* Sanal sınıf kayıtlarını izlemek için kullandığınız web tarayıcı programda Flash Player in yüklü olması zorunludur.

Forumlarda yayınlanan belgeler bilgisayarımda açılmıyor?

· Forumlarda belgeler PDF dokümanı şeklinde sisteme yüklenmektedir.
· Bu belgeleri görüntülemek için en sık kullanılan program Adobe Reader programıdır.
· Bu programı www.adobe.com adresinden ücretsiz olarak indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
· Pdf dokümanlarını görüntülemek için kullanabileceğiniz bir başka program ise Foxit Reader programıdır. http://www.foxitsoftware.com adresinden indirebilirsiniz.

Ders sayfalarına yüklenen PowerPoint, Word, Excel belgelerini nasıl açabilirim?

Öğretim elemanları derslerinde kullandıkları belgelerinin çoğunu Microsoft Office programlarıyla hazırlamaktadır. Bu yüzden bilgisayarınızda bu belgeleri açabilecek programların kurulu olması gerekmektedir.
a) Microsoft Office lisanslı bir üründür. Ücretsiz olarak deneme sürümü (office.microsoft.com) adresinden yükleyebilirsiniz. Ancak kullanım süresi dolduktan sonra artık çalışmayacaktır.
b) Ücretsiz olarak edinebileceğiniz Libre Office programı da bu dokümanları görüntülemenize yardımcı olacaktır. Libre Office programını https://tr.libreoffice.org/ adresinden ücretsiz olarak indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Sistemi sorunsuz kullanabilmek için hangi yazılımların kurulu olması gerekir?

Sistemi sorunsuz olarak kullanabilmeniz için bilgisayarınızda yüklü olması gereken programlar ve edinilebileceği internet adresleri şunlardır.
· Adobe Flash Player (www.adobe.com)- Sanal sınıf uygulamaları ve sisteme yüklenen videoları izleyebilmek için
· Adobe Reader (www.adobe.com)– PDF formatındaki dokümanları görüntüleyebilmek için
· Microsoft Office (office.microsoft.com) ya da Libre Office (https://tr.libreoffice.org) – sisteme yüklenmiş PowerPoint, Word ve Excel dokümanlarını görüntüleyebilmek için

Öğrencilerle ya da dersi veren öğretim elemanlarıyla nasıl iletişime geçebilirim?

a) Moodle sisteminde herhangi birine özel mesaj göndermek için kişinin adının üzerine tıklamak yeterlidir.
b) Derslerim bölümünde dersin adının altında dersten sorumlu öğretim görevlisinin adı gösterilir.
c) Öğretim görevlisinin adı üzerine tıklayın.
d) Karşınıza gelen profil ekranında Mesaj gönder düğmesine tıklayın.
e) Açılan penceredeki boş kutuya mesajınızı yazın ve Mesaj Gönder düğmesine tıklayın.

UZEM Öğrenme Yönetim Sisteminden gelen e-postaları nasıl durdurabilirim?

Forumlara üye olduğunuzda ya da size özel olarak gönderilen mesajlar aynı zamanda size e-posta olarak da gönderilecektir. Tarafımızdan gönderilen mesajları almak istemiyorsanız Lütfen Spam olarak işaretlemeyiniz. a) Forumlara abone olduğunuz zaman yazılan mesajlar aynı anda e-posta adresinize de gönderilir.
Bunu iptal etmek için;
· Sisteme giriş yapın ve Forumlara tıklayın.
· Forum sayfasının sağ üst bölümünde bulunan Tüm forumlardan aboneliği kaldır bağlantısına tıklayın.
· Abone olmuş olduğunuz tüm forumlardan aboneliğiniz kaldırılacaktır.
· Ancak bazı derslerde hocalarımız oluşturdukları forumlara aboneliği zorunlu kılmaktadırlar. Bunun sebebi yazılan mesajların öğrenciler sisteme girmeseler bile e-posta olarak kendilerine gönderilmesini sağlamaktır. Bu forumlardan gelen mesajları engellemeniz mümkün değildir.
b) Sistem aracılığı ile hiçbir şekilde e-posta almak istemiyorsanız e-posta hesabınızda filtre oluşturarak istediğiniz klasöre taşımayı kullanabilirsiniz. Lütfen Spam olarak işaretlemeyiniz.

Sanal Sınıf Derslerime akıllı telefonumu veya tabletimi kullanarak katılamıyorum ve ders kayıtlarını izleyemiyorum.

Sanal sınıf derslerinize katılabilmeniz için flash player eklentisini destekleyen bir tarayıcı kullanmanız gerekmektedir. Şuan mobil cihazlar üzerinde yüklü gelen tarayıcılar bu eklentiyi desteklememektedir. Bunun için;
1. Android yüklü mobil cihazlar için Google Play' i;
2. IOS (Apple) yüklü mobil cihazlar içinse Apple Store' u kullanarak
Adobe Connect Uygulamasını indirmelisiniz. Uygulamanın nasıl kullanılacağı konusunda teknik destek almak için 0312600141 numaralı telefonu arayabilir ya da uzem[at]ankara.edu.tr adresine e-posta atabilirsiniz. 
 

 

0 (312) 600 0141

0 (312) 600 0133

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.